Baumit

Pomysły z przyszłością.
 ZAPYTAJ  EKSPERTA
 ZAPYTAJ  EKSPERTA

ZAPYTAJ EKSPERTA

Robimy wszystko, aby pomóc klientom poznać gamę produktów i systemów Baumit.

Zapytaj eksperta, który udzieli odpowiedzi na Twoje wątpliwości!

Czekamy na Twoje pytania!

 

captcha

Systemy ociepleń

Jak dobrać odpowiedni tynk na ocieplenie?

W zależności od rodzaju stosowanego materiału izolacyjnego wyprawę wierzchnią można wykonać tynkiem mineralnym, akrylowym, silikonowym lub silikatowym. I tak do izolacji z użyciem styropianu można stosować każdy rodzaj tynku. Z kolei do izolacji z wełny mineralnej polecane są tynki mineralne, silikatowe i silikonowe. Warto także zwrócić uwagę na lokalizację obiektu. Niewielka odległość od szlaków komunikacyjnych czy zakładów przemysłowych może powodować zabrudzenie elewacji. W tym przypadku warto zastosować tynk samoczyszczący (np. NanoporTop). Elementy elewacji narażone na duże obciążenia mechaniczne, np. strefa cokołowa, warto wykończyć tynkiem mozaikowym, który jest bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne.

Wyprawy wierzchnie

Dlaczego warto zastosować na elewacji tynk silikonowy?

Tynki silikonowe są elastyczne, a przez to odporniejsze na rysy i pęknięcia. Użyte spoiwo silikonowe zabezpiecza ściany przed nasiąkliwością, nie ograniczając paro przepuszczalności. Na warstwie tynku silikonowego tworzy się specjalna powłoka, z której przy opadach deszczu zmywane są zanieczyszczenia i przez to są one określane mianem „samoczyszczących”. Warto zaznaczyć, że są one mniej podatne na różnice temperatur i wilgotności podczas wykonywania. Producenci zadbali o szeroką gamę kolorów i struktur tynków silikonowych.

Produkty do płytek

Czy rodzaj płytek ceramicznych warunkuje dobór odpowiedniej zaprawy klejącej?

W przypadku klejenia płytek ceramicznych różnego rodzaju oraz tych z kamienia naturalnego warto zastosować elastyczną zaprawę klejową Baumit FlexTop. Kiedy mocujemy płytki dużego formatu, polecanym klejem jest zaprawa samorozpływna Baumit FlexFlow. Klejąc płytki o bardzo niskiej nasiąkliwości np. gresowe warto wybrać elastyczną zaprawę Baumit FlexUni.

Czy należy gruntować?

Gruntowanie jest istotnym procesem przygotowania podłoża przed położeniem materiałów wykończeniowych, gdyż zwiększa jego przyczepność, pełniąc rolę podkładu pod farby, tynki, tapety, płytki ceramiczne, kleje, jastrychy lub wylewki samopoziomujące. Zadaniem preparatów gruntujących jest wyrównanie chłonności, ujednolicenie powierzchni, wzmocnienie oraz poprawienie przyczepności. W pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności wskazane jest zastosowanie dodatkowo folii w płynie przed montażem płytek ceramicznych. Gruntowanie jest niezbędne przy każdym rodzaju podłoża, szczególnie w przypadku mocno zniszczonego, chłonnego czy pylącego.